Suskunlar - İhsan Oktay Anar / Kitap Özeti
Forumla.Net Forum - Biz Bir Aileyiz  

Go Back   Forumla.Net Forum - Biz Bir Aileyiz > Kitaplık > Kitaplara Dair Her Şey > Kitap Yorumları > Kitap Özetleri

Kitap Özetleri Detaylı e-kitap özetleri

Rating , 9,5 out of 10 based on 285 ratings
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Kasım 2010, 23:18   #1 (permalink)
Kayıtlı Üye
 
SunDown - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 14 Ağustos 2010
Nerden: IzmIr ^_^
Mesajlar: 648
Tesekkür: 115
14
Tecrübe Puanı: 7
SunDown has a spectacular aura aboutSunDown has a spectacular aura about
SunDown - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Suskunlar - İhsan Oktay Anar / Kitap Özeti

Suskunlar - İhsan Oktay Anar / Kitap Özeti

İhsan Oktay Anar'ın son kitabı olan Suskunlar bir dede, dedenin oğlu ve onun oğlllarının hayatlarından bağlantılarla farklı dünyaları görebilme fırsatı verir okuyuculara. Anar son kitabında da tarzını değiştirmemiş; hikaye içinde hikaye anlatmıştır. Zihnin labirentinde kah gülecek kah dans edeceksiniz. Öyle ki; gülerken bile düşünmekten vazgeçemeyecek, Anar'ın tarzına hayran kalacaksınız. Bir yiğit düşünün ki kocadığında hi haz etmediği o semavi dinlerin müziğini çalacak ve o dede çartesizliğinden, yer yer cimriliğinden dillerden dillere düşecektir. Bu naif delikanlının ise oğullarının da onun gibi olduğunu görmek dede için daha da zor sonuçlar getirecektir. Büyüklere masallar tadında olan bu kitaba başladığınızda başlangıcı unutacak ve bitirdiğinizde hala başta olduğunuzu hissedeceksiniz.


OKUYUCU YORUMALARI :


1)
okuduğunuzda, çok pişman olacaksınız ve yazara çok kızacaksınız.. ben oldum.. keşke okumasaydım ne güzel yeni başlıyor olurdum pişmanlığı var üzerimde.. ve çok kızıyorum oktay anar'a, niye 10 günde bir kitap yazmıyor diye.. ah ne güzel olurdu..

şaka bir yana, çok geniş bir ekibin bile yapamayacağı işleri bir başına yapıyor ve saygıyı hak ediyor sayın anar..
----------
2)Kostantiniyye'nin sokaklarında esrarengiz kimesneler geşt ü güzâr ediyor imiş. Evvelâ Yedikule cânibindeki hayâletle başlıyor müellif. devâmında saray-ı hümâyûn'un mehter takımına mensub ve "cimri" Kalın Musa'dan devâm ediyor. En son, kitaba abim el koymadan evvel, Galata'da Davut'un Nevâ ile karşılaşmasını görebildim...
-----------
3)Kâdim zaman bilgeleri derler ki; "Belagatteki en yüksek mertebe hiç konuşmamaktır."
Yazar bu kavrama yeni bir açılım daha getiriyor zannımca; "Mûsikideki en yüksek mertebe sessizliğin bizzat kendisidir."
Bunca gürültücü "mühmelât" arasında, böyle suskun felsefiyatı anlatmak, ancak bu kadar yoğun bir emek ve dikkatle mümkün oluyor galiba...

------------------
4)
kitabı okurken; bir neyzenin üflediği, nerden geldiği belli olmayan ney'in sesi kulaklarınızda çınlarken, düşlere dalacak ve eflatun'u çağıran o gizemli sesi duyacaksınız.
o sesin peşinden belki anar'ın tarif ettiği konstantiniye sokaklarını, mahallelerini, hanlarını, hamamlarını, kaldırımlarını arşınlayacaksınız.

belki muhayyer hüseyin efendi'yi, kalın musa'yı, mağdumu veysel efendi'yi görürsünüz.
gözünüze kirkor, bagdasar çarpar kimbilir.
kiptilerin neşeli müziğini duyarsınız oralarda.

ya da davut gibi mukemmel ama eksik olan saz semaisinin gizemini çözmeye çalışır ve ya galata mevlevihanesi'nde her gece hücresinde kendisine sadece bir günah işleme hakkı ve kudreti vermesi için allah a yakaran ibrahim dede'yi görür; sizde onunla dua edersiniz ve oradayken semazenlerle sema eda edersiniz.

belki de neyzen batin efendi ve mahdumu zahir'le karşılaşırsınız ve neyzen batın'ın ney'i ile üflediği hayat nefesinin peşine düşersiniz.

çapraz bayram, kabil, rafael, lazar ya da tagut çıkıverir karşınıza.

cüce efendi ve alessandro perevelli'nin sırrını, güzeller güzeli yeşil gözlü neva'yı, mavi bir ışık hüzmesi halindeki asım'ın hayalini buluverirsiniz.

yedikule kahininin tüm masalın sonunu gördüğü venedik aynasına bakarsınız kahinle birlikte belkide.

ve/ ya da eflatun gibi susup sessizliğin sesi oluverirsiniz sizde. işte o zaman gerçeği anlayan gözünüz görmeye başlar ve "suskunlar" arasında yerinizi/yerimizi almış olur
---------
5)İhsan Oktay Anar, her romanında büyüleyici bir başka dünyaya sürüklüyor okurunu. Kendine özgü anlatım dilinin tüm inceliklerini, bir nakkaş ustalığıyla sergiliyor. "Suskunlar", "Puslu Kıtalar Atlası"ndan sonra yazarın en etkileyici romanı bana göre...Tanrı, şeytan, insan sembolizmiyle, evrenin gizli müziğine suskunların dünyasından tanıklık ediyor, bu sessiz kahramanlara nefes üfleyen, can veren bir ustanın sonsuz düşlerinin izini sürüyoruz...Bir kez daha, aynı keyifle...

----------
__________________


Ayakta ölmek diz üstü yaşamaktan iyidir.
- Roosvelt -
SunDown isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Alıntı ile Cevapla

sponsor

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.0
Forumla+
güzel sözler - Aşk Sözleri - şarkı sözleri