Ateş Böceği Yolu - Kristin Hannah / Kitap Özeti
Forumla.Net Forum - Biz Bir Aileyiz  

Go Back   Forumla.Net Forum - Biz Bir Aileyiz > Kitaplık > Kitaplara Dair Her Şey > Kitap Yorumları > Kitap Özetleri

Kitap Özetleri Detaylı e-kitap özetleri

Rating , 9,5 out of 10 based on 285 ratings
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Ocak 2011, 14:19   #1 (permalink)
Kayıtlı Üye
 
TrueVampire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 10 Haziran 2010
Nerden: Samsun
Mesajlar: 881
Tesekkür: 61
80
Tecrübe Puanı: 14
TrueVampire is a splendid one to beholdTrueVampire is a splendid one to beholdTrueVampire is a splendid one to beholdTrueVampire is a splendid one to beholdTrueVampire is a splendid one to beholdTrueVampire is a splendid one to beholdTrueVampire is a splendid one to behold
Standart Ateş Böceği Yolu - Kristin Hannah / Kitap Özeti

Ateş Böceği Yolu - Kristin Hannah / Kitap Özeti

Ateş Böceği YoluKendilerine ait ayrı dünyalara sahip iki farklı kızın , kadının ortak sahip olduğu sonsuz arkadaşlıklarının hikayesi ....


Tallulah Rose Hart yani Tully muhtemelen annesinin babasını tanıdığından bile şüpheli. Annesi uyuşturucu bağımlısı bir kadın. Onu çok küçük yaşta büyükannesinin yanına bırakarak terk etti. Tullt büyükannesi ve dedesiyle birlikte yaşamaya başladı. 1970 yılında annesi bir gün sarhoş olarak eve gelip Tully nin kendisinin yanında yaşayacağını söyleyerek onu alıp kendisi gibi uyuşturucu bağımlısı insanların yanına götürdü . Tully o küçük yaşta olanların farkında değildi sadece içindeki anne sevgisinden yoksun olan tarafını doldurmaya çalışıyordu. Bu uzun sürmedi tabiki bir eylemin ortasında Tully nin başını kısa bir çevirmesiyle Cloud - annesi - gözden kaybolmuştu. Tullu onu sokaklarda aradı ama göremedi . 10 yaşındaki küçük kız bilmediği bir yerde ağlayarak gezerken polisin onu bulmasıyla büyükannesine geri döndü . Tully nin o günden ve annesinden öğrendiği şey asla özür dilememekti çünkü bu insanların karşısında küçük düşürücüydü ....

Tully annesinin geri döneceğini düşünerek geçirmişti günlerini ona günlükler yazdı , onu gururlandırmak içim ilk kadın başkan olacağını söyleyip durdu ama annesi gelmedi. Tully de umut etmekten vazgeçti . Ondört yaşına geldiğinde kendini fark etti herkesten erken olgunlaşmıştı kadınlık özellikleride yaşıtlarından daha önce belirginleşmişti . Muhteşem güzelliği olan bir genç kızdı . Dönemin en popüler kıyafetlerini giyen ve makyaj yapan kızdı o . Bir gün okuldan geri geldiğinde evin önünde yine annesinin o eski otobüsünü görmüştü geri gelmişti işte . Birlikte büyükannesinin Ateşböceği yolundaki evine taşındılar . Karşıların oturan komşu kızı Tully nin hayatını değiştirecekti .

Kate Mularkey ' Rüzgar Gibi Geçti ' romanının kadın karakterini ismini taşıyan Tully nin tam aksine muhteşem bir aileye sahipti . Asosya , içine kapanık , gözlüklü , diş telleri olan ve moda konusunda hiçbir bilgisi olmayan bir kızdı . Ve okulun inek tipi öğrencilerindendi . Okulun ezikleri kategorisinin içindeydi . Ama karşılarını kendisinin tabiriyle ' Tropikal Fırtına Tully ' taşınınca onunda hayatı değişecekti .

Tully okula başlar başlamaz diğer okulundaki popüler günlerine döndü fazla dikkat çekici bir kızdı . Herkesin kıskandığı ama yine herkesin özendği kız olmuştu. Bir gün kafede otururken şirin bir son sınıf çocuğu onu son sınıfların partisine davet etti oysaki Tully daha birinci sınıftaydı . Tully bu teklifi kabul etmiş ve partiye gitmişti . Çünkü çocuktan gerçekten hoşlanmış göründüğünün tam tersine Tuly erkeklerle deneyimi olmayan bir kızdı ve bir delikanlının ondan ne istediğini bilemeyecek kadar da cahildi . Masum öpücüklerle başlayan iş çığrındn çıkıp Dan adındaki çocuğun ona zorla sahip olmasıyla sona ermişti . Tully oradan ayrılıp Ateşböceği yolundan yukarı çıkmaya başlarken çitin içinde bir at ve onu görmüştü . Tuhaf komşu kızını daha önce komşu kızı onunla tanışmaya çalışmıştı aynı otobüs durağında bekliyorlardı ama Tully için uygun değildi . Ama o anda çok yalnızdı ve kıza başına gelenleri anlattı ondan tepki bekleyip kendi suçu olduğunu söylemesini bekeyen Tully sessizlik ve ardından kızın ona sarılmasıyla içindeki sevgi boşluğunun dolmaya başladığını hissetmişti o andan sonra hayatları ikisi içinde değişti . Çünkü hem Tully hemde Kate muhteşem bir arkadaşlık kurmuşlardı . Tully Kate i her bakımdan değiştirmeye çalışıyordu ona moda bakımından makyaj konusunda bilgiler öğretip uyguluyordu . Kate artık okulda çekiciler bölümündeydi ve arkadaşı vardı . Ama Tully sevimli Kate e herşeyi anlatmamıştı ve yalan söylemişti . Annesinin uyuşturucu bağımlısı olduğunu saklamış ve onun kanser olduğunu söyleyip dengesiz davranışlarına kılıf uydurmuştu annesinin .

Karşılarına yeni taşınan kız Kate için çok iyi olsada Ms Mularkey kızının bu değişikiğinden ve yeni kız hakkında söylenenlerden rahatsızo lmuştu bunu Kate e söyleyip tartışma yaşamışlardı ama sonra Tully yi tanımaya çalışmıştı . Tullylerin evlerine yemek götürmüştü bu hem Tully için hemde Ms Mularkey için bir şoktu . Çünkü Cloud koltukta kafası uçmuş bir şekilde duruyordu ve Ms Mularkey kanse ve marihuana yı ayırt edebilecek bir kadındı . Tully nin bu yalanını yakalayıp ona kızsada Tully nin hikayesinde kendisini görmüştü ve o nda televizyonda olan yerel ilk kadın sunucu olan kadını gösterip onun gibi olabileceğini dünyaya kendini kanıtlayabileceğini söylediğinde Tully nin ileride olmak istediği yeri göstermişti . Tully o günden sonra muhabir olacğını söylemişti hatta bu hayalinin için Kate ide alıp muhteşem bir ikili olacaklarını söylemişti Kate ne kadar buna katılmasada onun hevesini kırmamış bu oyuna katılmıştı .

Tully Mularkeylerin kızı olmuştu adeta onlarda yemek yiyor çok iyi anlaşıyorlardı . Kate lede muhteşem bir dostluk yaşıyorlardı kardeş kadar yakındılar birbirlerine ama herşey o kadar mutlu gizmezdi . Eve döndükleri bir gün Tully kendi evlerinin önünde polis arabası görmüştü anlamıştı Cloud tekrar gitmişti . Aslında Cloud içeri atılmıştı ve bu yüzdende büyükannesinin yanına tekrar dönmek zorundaydı bu ikisi için büyük üzüntüydü ama buda onları ayırmamıştı . 3 yıl boyunca mektuplar ve telefonlarla arkadaşlıklarını sürdürmüşlerdi . Tully bu sırada hayalini gerçekleştirmek için çabalamaya başlamıştı mahalle gazetesi dergisi gibi yerlerde çalışmaya başlamıştı ve sürekli bir kanala mektup yolluyordu stajj için tabi lise sonda olan bir kızı kimse kabul etmiyordu .

O yıl içinde Tully nin büyükannesi ölmüştü Tully tek kalmıştı ve Cloud da onun vasisi olamyı reddetmişti bu yüzden koruyucu bir ailenin yanında kalacaktı tbi büyükannesi Tully ye bütün mal varlığını bırakmıştı ama Tully daha 18 inde olmadığı kullanamıyordu . Tully acılarını unutmak için ateşböceği yoluna kaçtı ve Kate ide alarak bir partiye gitti . Kendilerini o gece polise yaklatıp Ms Mularkey in gözünden düşmüştü . Ama Mularkeyler muhteşem bir aileydi ve Tully i kendi yanlarında kalmasını istediler . Tully nin belkide en mutlu anıydı o an . Ve en mutlu yılıydı o yıl . Son sınıftydılar herşey mükemmeldi ve birliktelerdi . Tully okul gazetesinin editörü olmuştu vs .


Sonra ikisi Washington Üniversitesini kazandılar . Kate hala onun gibi muhabir olmak istemediğini söylememişti Tully ye ama onun yanındaydı hep . Okulda iyilerdi Tully hırslıydı ve ilerisini istiyordu Kate ise sadece iyi notlar alan iyi bir kızdı . Tully nin okul hocalarından biriyle Chad Wiley adında kendinden hayli büyük ve geçmişte çok başarılı biri olan bu adamla ilişkisi oldu . Kate bunu onaylamasada Tully kendini o adamın yanında mutlu ve güvende hissediyordu ve bunuda kabullenmişlerdi . Üniversite boyunc Tully bu adamlaydı Kate in ise çeşitli ilişkileri olmuştu ama hal bakire bir kız ve beyaz atlı prensine inanan hayalci kızdı .


Tully okul devam ederken Seattle da bir televizyon kanalının şubesine staj yapmak için başvurdu kabul edilmediysede onun tutkusu kaybedilecek birşey değildi staj yapmasada orada her şekilde çalışabileceğini söyledi ve getir götür işlerine bakan birisi oldu . Sonraki yıllarda sunucularının doğum yapması nedeniyle Tully muhabirlikte yapmaya başladı bu Tully için çok iyiydi . Mezun olduktan sonra Kate ide orada çalışmasını sağladı aslında Kate bunu kabul etti çünkü yapımcı olan Jhonny Ryan a aşık olmuştu . Jhonny irlanda kökenli mavi gözlü çok yakışıklı bir adamdı . Ama Kate in duygularını fark etmesi imkansızdı çünkü o kendini Tully nin tutkusunu kaptırmıştı . Tully de kendinin savaş muhabiri olduğu günleri görüyordu . Kate de bunun farkındaydı ve platonik bir şekide kendi içinde yaşıyordu aşkını . Tully bir marketteki soygun haberiyle yaralanmış ama haberi canlı yayınlamıştı . Cesareti herkes tarafından takdir görmüştü ve o küçük kanalda kalmayacağı belli olmuştu . Çok merak eden Chad hastahaneye geldiğinde Tully ye evlenme teklifi etmiş ama Tully mesleğini bırakamayacağını bildiği için cevabını beklemeden gitmişti . Gİderkende ona iyi bir kanalda iş ayarlamıştı . Tully Kate le çalıştığı yerden ayrılmış yeni bir yerde çalışmaya başlamıştı .

Chad i unutması kolay olmamıştı onun unutmak içinde her gece başka bir adamlaydı ama olmuyordu . Bu adamlardan biride Jhoony olmuştu . Jhoony bir şans verildiğini sanmıştı kendine ama Tully onu ertesigün aramamıştı bile çünkü büyük bir ilişkiden çıkmıştı ve yenisine kesinlikle hazır değildi . Kate bunların hepsine şahit olmuştu ve Jhoony den uzaklaşmalıydı sonuçta o en yakın arkadaşına aşık ve onunla yatmıştı . Kate in umutlrıda artık tükenmişti . Ordan ayrılacağını söylediği zaman Jhoony onu yemeğe çıkarmak istemiş eve gidip üstünü değişirken Kate bu fırsatı kaçırmak istememiş belkide hayatındaki en büyük cesaretliliği yaparak ona onu sevdiğini söylemişti . Ve orada onunla birlikte olmuşlardı . Tully her ne kadar bunun Jhoony nin onun unutmak için yaptığını söylesede bu ilişkiye ses çıkartmamış çünkü aralarına erkeklerin girmesine izin vermeyeceklerine söz vermişleridi kendilerine . Ama Kate bir süre sonra hamile kalınca Jhoony onunla evlenmek istemiş ve bu ikili mutlu bir şekilde evlenmişlerdi . Tully ve Jhonny nin tek gecelik ilişkiside iki arkadaş arasında ve jhoonny arasında da kapanmıştı ve bir daha söz edilmemişti .


Kate çocuğunu düşürmüştü bu bütün aile için yıkıcı bir şeydi . Tully Kate in yine yanında olmuştu . Tully kanalda geri plandaydı kamera önüne çıkamamıştı daha . Jhhoonny ona NY da bir kanalda iş ayarlamış Tully de Ny a taşınığ Seattle dan ayrılmıştı . Ny un rekabet dünyasında erken saatlerde kanalda çalışmaya başlamıştı ç Herkesten fazla çalışıyordu çünkü hedeffleri fazla yüksektiTully nin . Kate evlenirken işini bırakmıştı . Çocuğunu üşürmesinden sonrada yeniden hamile kalmıştı ve sonra bir kızı oldu . Adını Marah Rose koydular Rose Tully nin ikinci adıydı .


Tully kanalda sıkı çalışırken ünlü kadın muhabir Edna yla tanıştı ve Edna onun elinden tuttu ve onun için çalışmaya başladı . Tully ve Edna iyi arkadaş olmuşlardı Tully için büyük bir adımdı bu .

Jhoonny Pakistan da çıkan savaşta muhabir olmak için çağırılınca Ryan ailesi üzüdü . Ama Jhoonny oraya gitmeyi çok istiyordu cesaretini toplamış eski günleri unutmuş yine orada aynı görevi yapacaktı işte bu Tullyde gördüğü tutkuydu işine karşı . Kate buna ne kadar izin vermek istemesede kocasının bu isteğini geri çeviremezdi . Zaten ondan vezgeçmesi gerekenleri vezgeçirtmişti bu da olmazdı . Kate ve kızı kocasını uğurlayıp evde onu bekliyorlardı . Pakistandaki savaş sırasında Jhoonny ağır şekilde yaralanmış ve Almanya da hastahaneye kaldırılmıştı . Kimse onun hberini yapamıyordu ve bu büyük bir haberdi Edna da Tully le bağlantılı olduklarıı öğrendiklerinde Tully ye bu haberi yaparsa gündüz yayınında bir köşesi olacağını söylemiştü yoksa kovulacaktı . Tully ne kadar bunun etik olmadığını bilsede haber haberdi ve bunu yapması lazımdı . Haberi yaptı Kate ona çok kızdı ama arkadaşlardı ve küslükleri uzun süremezdi hele öyle bir zamanda . Bu haberle Tully gündüz kuşağındaki programdan birinde bir yer edindi ve artık televizyondaaydı .

Yıllar geçti Tully iyi şeyler yaptı ve bir gün ona başka bir kanalda kendi programını yapabileceklerini söylediler Tully bunu kabul etti ve televizyonda hep hyal ettiği o konuma çıktı Tully artık çok ünü çok başarılı sevilen sayılan ve zengin bir kadındı . Ama yalnızdı ....


Kate ise evinde kızıyla gününü geçiriyordu iyice ev kadını olmuştu ....Aslında kitap bu kadar değil hatta bu yarısı ama hepsini yazmayacağım benim çok severek okuduğum ve kendimden bir şeyler bulduğum bir kitaptı sizinde okumanızı istiyorum belki merak eder okursunuz gerisini öğrenmek isterseniz okumalısınız ve okursanır hiç pişman olmazsınız ....
__________________
TrueVampire isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Alıntı ile Cevapla

sponsor
Alt 29 Ocak 2011, 16:10   #2 (permalink)
Platin Üye
 
burak05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 14 Ağustos 2010
Mesajlar: 1.744
Tesekkür: 65
786
Tecrübe Puanı: 85
burak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond reputeburak05 has a reputation beyond repute
Standart

ellerine sağlık okumuş kadar oldum
burak05 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Alıntı ile Cevapla

Alt 29 Ocak 2011, 20:45   #3 (permalink)
Kayıtlı Üye
 
yeliz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik tarihi: 11 Haziran 2010
Mesajlar: 447
Tesekkür: 209
283
Tecrübe Puanı: 34
yeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond reputeyeliz1 has a reputation beyond repute
Standart

ellerine sağlık teşekkürler
__________________
Söz söylemek için önce dinlemek gerekir. Söze, kulak verme yolundan gir.

MEVLANAyeliz1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
Alıntı ile Cevapla


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.0
Forumla+
güzel sözler - Aşk Sözleri - şarkı sözleri